

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Interface | CAN |
| Operating Supply Voltage | 4.5 V to 5.5 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Operating Supply Current | 80 mA |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Max Supply Current | 70 mA |
| Logic Function | Transceiver |
| Number of Transceivers | 1 |
| Nominal Supply Current | 70 mA |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Data Rate | 5 Mbps |
Stock: 624
Distributors
pcbx
Unit Price$0.56189
Ext.Price$0.56189
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.56189 | $0.56189 |
| 10 | $0.52495 | $5.24950 |
| 25 | $0.49044 | $12.26100 |
| 50 | $0.45821 | $22.91050 |
| 100 | $0.40213 | $40.21300 |
| 300 | $0.35291 | $105.87300 |
| 500 | $0.30972 | $154.86000 |
| 1000 | $0.29414 | $294.14000 |
| 3000 | $0.27934 | $838.02000 |
| 5000 | $0.26529 | $1326.45000 |
